Asociace tanečně pohybové terapie ČR
TANTER je neziskovou organizací založenou v roce 2002 tanečně pohybovými (TP) terapeuty, absolventy prvního výcviku v tanečně pohybové terapii v České republice, pořádaného v letech 1997 – 1999 pod záštitou ADTA (American Dance Therapy Association). TANTER je řádným členem Evropské asociace taneční pohybové terapie. Od svého založení sdružuje profesionály i zájemce o obor TPT, přičemž členové s příslušnou odbornou kvalifikací jsou členy profesionály, zájemci pak členy přidruženými.
Posláním České asociace taneční a pohybové terapie TANTER je vytváření a udržování odpovídající úrovně standardů profesionální způsobilosti tanečních terapeutů.
Specifika taneční a pohybové terapie
Tanečně pohybová terapie je převážně nedirektivní (ale v různé míře strukturovaná), nechává aktivitu na klientovi a odpovídá na ni opět pohybem. Cílem není zdokonalování formy pohybu, ale objevování nových způsobů bytí, cítění a odhalování emocí, jež nemohou být plně vyjádřeny verbálně. Pracuje na odstranění patologických stereotypů, bloků v chování či pohybu a na rozšíření pohybového repertoáru jedince. Podporuje psychomotorický vývoj na základě znalosti vývojových stádií. K diagnostice i terapii používá analýzu pohybu. Jedním z hlavních aspektů procesu v tanečně pohybové terapii je převádění nevědomých obsahů do vědomí.
Tanečně pohybová terapie má své teoretické zázemí, principy a metody, její účinnost dokládá dnes již řada výzkumů, disponuje tedy evidence-based practice. Ačkoliv se primárně vyvíjela v oblasti péče o duševní zdraví, má své významné aplikace též v oblasti výchovy a vzdělávání, stejně jako v oblasti sociální.
Poslání a cíle asociace
Posláním TANTER je pečovat o odpovídající úroveň oboru tanečně pohybová terapie a odbornou způsobilost a profesionalitu tanečně pohybových terapeutů v České republice.
K naplnění tohoto poslání si stanovuje následující cíle:
sdružuje tanečně pohybové terapeuty a zájemce o obor a jeho rozvoj
podporuje rozvoj tanečně pohybové terapie jako profese, usiluje v součinnosti se zákonodárnými orgány ČR o legislativní ukotvení oboru ve všech rezortech působnosti
jedná v zájmu profese a svých členů s institucemi v ČR i v zahraničí
spolupracuje s jinými sdruženími podobného charakteru a úrovně u nás i v zahraničí, může vstupovat do mezinárodních odborných organizací
uzavírá partnerství s organizacemi podobného či příbuzného zaměření za účelem vzájemné spolupráce a podpory
podporuje vzdělávání a odborný růst tanečních terapeutů a zájemců o obor (pořádáním odborných seminářů, konferencí, atd.)
vytváří, zveřejňuje, dbá na dodržování a aktualizuje Standardy TANTER pro vzdělávání a praxi TPT tak, aby byly v souladu s evropskými a světovými standardy jak je reprezentují uznávané odborné celky a přední odborníci v zahraničí
vytváří, zveřejňuje, dbá na dodržování a aktualizuje standardy etické praxe (tzv. Etický kodex TANTER)
přispívá k ochraně veřejnosti před nekvalifikovaným výkonem profese a klamavou reklamou
informuje odborníky příbuzných oborů i laickou veřejnost o oboru tanečně pohybová terapie za účelem zvýšení všeobecného povědomí o oboru ve všech oblastech uplatnění (zdravotnictví, výchova a vzdělávání, sociální oblast)
registruje a zveřejňuje registr členů profesionálů TANTER, včetně úrovně odborné kvalifikace (úrovně registrace)
zaujímá vědecká a odborná stanoviska v oboru tanečně pohybová terapie
podporuje vypracovávání odborných materiálů o tanečně pohybové terapii, nabízí odbornou konzultační činnost při vypracovávání diplomových a jiných prací
působí na území ČR v resortech: sociálních služeb, zdravotnictví, výchova a vzdělávání (a v občanském sektoru?)
garantuje vzdělávací aktivity v oblasti tanečně pohybové terapie z hlediska obsahu a kvality, garantuje supervizi pro oblast tanečně pohybové terapie
Rada asociace
Jitka Mozorová
předsedkyně Asociace
Telefon: 739 472 387
O Jitce
Mgr. Jitka Mozorová, předsedkyně
je tanečně pohybová terapeutka a certifikovaná DanceAbility lektorka.
Vystudovala obor Rehabilitační a psychosociální péče o postižené děti, dospělé a seniory a obor Sociální práce. Pracovní zkušenosti načerpala v sociálních službách, předškolním vzdělávání a volnočasové pedagogice. V oblasti pohybu a tance se zpočátku věnovala inkluzivnímu tanečnímu umění - od roku 2010 působila v integrované taneční skupině Proty Boty jako tanečnice, lektorka a choreografka. Zde se poprvé setkala s výzvou, jak tanec zprostředkovat lidem s tělesným či jiným handicapem. Taneční skupina, která fungovala na bázi zájmové amatérské činnosti, se z její iniciativy postupně proměnila v profesionální neziskovou organizaci. Jitka působí jako její vedoucí a pod její hlavičkou se věnuje tanečně pohybové terapii s dětmi a dospělými se speciálními potřebami a inkluzi lidí s handicapem prostřednictvím DanceAbility metody.
Jitka se věnuje také kreativnímu tanci a somatickému pohybu pro běžnou veřejnost, ať už to jsou děti, dospělí nebo rodiče s dětmi.
Více zde: www.protyboty.cz, www.tanecznitra.cz, www.adventynek.cz
Magdalena Takáčová
místopředsedkyně
Telefon: +421 911 453 111
O Magdě
Magdaléna vyštudovala strategický manažment a marketing na Univerzite Komenského v Bratislave. Od svojej pôvodnej profesie sa odchýlila a začala smerovať k práci s telom, tancom, pohybom. Absolvovala výcvik tanečno-pohybovej terapie v Prahe (2014-2017), výcvik TRE® (trauma and tension release exercises) v Bratislave (2021-2023), výcvik systemických konštelácii v Bratislave (2023-2024) a množstvo workshopov, seminárov a konferencií zameraných na somatickú prácu, traumu, psychosomatiku, pohyb, tanec a podobne.
V minulosti tvorila a tancovala v integrovanom tanečnom divadle Len tak tak v Bratislave, viedla stretnutia zamerané na improvizáciu a objavovanie seba cez pohyb a telo. V roku 2017 spoluzakladala OZ 4Arts Therapy, zamerané na tanečno-pohybovú terapiu a v roku 2019 spoluzakladala platformu Movement LAB. Dva roky viedla terapeutické skupiny na oddelení detskej psychiatrie DFNsP s klientami s poruchami príjmu potravy, ko-terapeutovala skupinu dospelých s poruchami príjmu potravy. Skúsenosti má aj s detskými a dospelými klientmi so špeciálnymi potrebami a taktiež s dospelými z bežnej populácie. Aktuálne pracuje terapeuticky prevažne individuálne, no skupinovo dlhodobo vedie stretnutia zamerané na kontaktnú improvizáciu a sebarozvojové skupiny zamerané na autentický pohyb, imagináciu a somatiku.
Viac info nájdete na www.4artstherapy.com a www.movement-lab.net.
Jana Marková
člen rady
zástupce pro EADMT a mezinárodní komunikaci
Telefon: 604 456 343
O Janě
Mgr. Jana Marková, M.S., R-DMT - členka rady
Jana je tanečně pohybová terapeutka a členka České asociace pro psychoterapii.
Jana je původně filmová vědkyně a historička s magisterským titulem z pařížské univerzity Sorbonne Nouvelle, která se pro svůj hluboký zájem o tanec a jeho terapeutický potenciál rozhodla změnit své profesní směřování. Po několika letech zkoumání této metody skrz kurzy a semináře nakonec obor tanečně pohybové terapie vystudovala v magisterském programu na Pratt Institute v New Yorku.
Již během studií se začala zajímat o práci s dětmi a této populaci se věnuje doposud. Během svého pobytu v USA čerpala zkušenosti v neziskové organizaci pro předškolní děti v náročných životních situacích a jejich rodiny, či ve stacionáři pro děti s neurovývojovými poruchami. Jana pracovala také se seniory v dlouhodobé lékařské péči a mladými dospělými s DMO. V USA se také podílela na založení neziskové organizace zaměřené na inkluzi s názvem POW! - Power Of We!.
V současnosti se věnuje individuální i skupinové psychoterapii pro děti s emočními obtížemi a vývojovými poruchami v ergoterapeutickém centru Fyzio Aktiv, kde zároveň provozuje konzultační činnosti pro rodiče. Kromě tanečně pohybové terapie se Jana také zabývá terapeutickou hrou, jejíž principy hojně využívá.
web.: www.childtherapyprague.com
Lucie Váchová
člen rady
koordinátor členské základny a supervizí
Telefon: 728 102 291
O Lucii
Jindřiška Dörr
člen rady
pokladník
Telefon: +352 621 655 383
O Jindřišce
Mgr. Jindřiška Dörr, členka rady, pokladník
Jindřiška je pedagožka, tanečně pohybová terapeutka (výcvik v tanečně pohybové terapii absolvovala v letech 2016-2021), držitelka DanceAbility certifikátu, bývalá tanečnice společenských tanců, maminka pětileté dcery.
Zkušenosti v tanečně pohybové terapii sbírala v Lucembursku, kde vedla sebezkušenostní a seberozvojové tanečně pohybové kurzy při Evropské komisi (se zaměřením na profesní život). Po mateřské dovolené pokračuje v aktivitách v ČR, vede psychosociálně a pohybově rozvojové kurzy pro děti předškolního a školního věku, s názvem Taneční hrátky.